stronaoinvitro.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Małopolanom się upiekło ! Nie muszą łożyć na in vitro

Za: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Podsumowanie akcji obywatelskiego sprzeciwu wobec prób refundacji in vitro w Małopolsce    

Z ogromną radością kończymy akcję obywatelskiego sprzeciwu wobec prób wprowadzenia refundacji zabiegów "in vitro" w Małopolsce. Została ona zakończenia, gdyż 9 grudnia 2012 r. minister Jarosław Gowin (jako członek zarządu Platformy Obywatelskiej w Małopolsce) oficjalnie przekazał stanowisko mówiące o tym, że działacze Platformy Obywatelskiej nie podejmą prób przeforsowania planów refundacji procedury "in vitro" ze środków samorządu Małopolski i miasta Krakowa.
Uważamy, że sukces ten możemy zawdzięczać powszechnej mobilizacji krakowskich działaczy pro-life, którzy bardzo zdecydowanie zareagowali na doniesienia medialne o planach wprowadzenia przez radnych PO, zarówno w Sejmiku Województwa Małopolskiego, jak i w Radzie Miasta Krakowa, refundacji procedury "in vitro".

Wśród protestujących było grono pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskich uczelni, którzy sformułowali poniższy Apel:


Apel pracowników naukowo-dydaktycznych krakowskich uczelni
do Władz Samorządowych Małopolski:
tak - naprotechnologii, nie - procedurze "in vitro"

W związku z doniesieniami mediów o dyskusji zarówno w Radzie Miasta Krakowa jak i Małopolskim Sejmiku Wojewódzkim o ewentualnym dofinansowywaniu z budżetów Krakowa i województwa małopolskiego procedury "in vitro", pragniemy przedstawić nasze stanowisko w tej tak ważnej społecznej sprawie.
Nauka jednoznacznie wykazała, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia. Dlatego niedopuszczalne są metody, w wyniku których ginie większość poczętych istot ludzkich. Nie do przyjęcia jest więc propagowanie metody "in vitro", która nie tylko nie leczy niepłodności, ale może prowadzić do narodzin dzieci znacznie częściej obarczonych wadami genetycznymi. Nie oszczędza również zdrowia matek, zwiększając u nich ryzyko rozwoju nowotworów.
Wobec dramatycznej sytuacji w polskiej służbie zdrowia apelujemy, aby nie przeznaczać społecznych funduszy na nieetyczną, mało skuteczną a w dodatku obarczoną licznymi powikłaniami metodę.
Apelujemy, aby wspierać jedynie te metody, które w etyczny sposób leczą niepłodność. Dlatego apelujemy o powszechną promocję naprotechnologii, która nie narusza podstaw bioetyki, jest metodą skuteczniejszą, znacznie mniej kosztowną, a przede wszystkim bezpieczniejszą dla zdrowia matki i dziecka.
Jako naukowcy, powołani do merytorycznej oceny rzeczywistości, zdecydowanie popieramy metody przyczyniające się realnie do tak bardzo oczekiwanego przyrostu naszej populacji, nie naruszających zasad etyki i tradycji rodzinnych. Stąd nasze "nie" wobec "in vitro" oraz "tak" dla naprotechnologii.