stronaoinvitro.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Kto wręczy EV i DP prof. Zembali ?

Aktualny minister zdrowia prof. Marian Zembala, kardiochirurg, zapewne nie powie ?jestem praktykującym kardiochirurgiem, ale wszystkie wytyczne, nakazy i zakazy wynikające z obiektywnego stanu rzeczy, tj. faktów i wiedzy, dotyczące mojego postępowania jako lekarza specjalisty w tej dziedzinie, mam w głębokim poważaniu i nie stosuję ich w praktyce.? Naturalnie dyskwalifikowałoby go to, prostą drogą prowadząc do postępowania dyscyplinarnego i odebrania prawa wykonywania zawodu.

Tymczsasem profesor kardiochirurgii powołany na ministra na zasadzie ?przeniesienia autorytetu? z innej dziedziny, tak oto odpowiada dziennikarce w sprawie jednej z najbardziej haniebnych procedur paramedycyny: ?A czy podoba się pani fakt, że dwa tysiące dzieci w Polsce żyje dzięki in vitro? Życie z punktu widzenia każdej religii, także dla agnostyków jest sensem naszego życia. Nie jestem teologiem, ale nie mam wątpliwości, że Bóg tworząc rozwiązania i podpowiadając je ludziom, także myślał o tych, którym nie może w naturalny sposób pomóc. Jestem wierzącym i praktykującym katolikiem. Trzeba pomagać nie przekraczając granic etycznych, a my ich nie przekraczamy. Nikt w Polsce nie myśli o klonowaniu.?

Bycie kardiochirurgiem zobowiązuje, ale bycie katolikiem, również. Inaczej wszyscy jesteśmy sobie kardiochirurgami. Nauczania Kościoła Katolickiego ujęte w Dekalogu (V Nie zabijaj, VI Nie cudzołóż) skończywszy na dokumentach szczegółowych dotyczących in vitro, jest jasne (por. Dignitas Personae, Donum Vitae, Evangelium Vitae, niezwykle rzeczowy dokument Episkopatu Polski "O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek"). Albo się go słucha i stara zrozumieć, albo się mu przeczy, stawiając się poza Kościołem.

W którym miejscu według Zembali, procedura in vitro i ustawa, która je legalizuje, zakładająca niszczenie i zamrażanie embrionów, selekcję eugeniczną, poczęcie poza małżeństwem, zapładnianie kobiet anonimowym dawcą i w konsekencji narażanie dzieci poczętych z in vitro na późniejsze związki krewniacze i patologie rodzinne, adopcję dziecka przez homoseksualistów itp., nie przekracza granic etycznych ? Prof. Zembala mówi o "etyce" Platformy Obywatelskiej i Ruchu Palikota, bo nie o etyce katolickiej !

Drodzy studenci medycyny lub lekarze, którzy ten tekst czytacie i którzy może profesora Zembalę znacie z wykładów lub miejsca pracy, mając z nim codzienny kontakt. Wręczcie mu osobiście egzemplarz Evangelium Vitae św. Jana Pawła II z zaznaczonym punktem 14 i 63. To na początek, może przeczyta choć dwa punkty, a jeszcze lepiej, sprezentujcie Dignitas Personae w całości poświęcony tematyce in vitro. Do kupienia w księgarniach katolickich. Może zrozumie na czym polega etyka katolicka. Profesor, nie profesor, miejmy nadzieję, że nie uwierzył, że jest ?bogiem?. Ktoś się oburza? Jeśli tak, niech przeczyta początek tego tekstu.

Andrzej Lewandowicz